In het archeologisch depot van de gemeente ligt een schat aan vondsten uit de Arnhemse bodem opgeslagen. We willen mensen graag laten zien wat we allemaal in huis hebben. Daarom tonen we maandelijks een bijzondere vondst uit het depot en vertellen het verhaal dat hierover bekend is. Na deze publicatie kunt u de ‘Vondst van de maand’ 2 maanden bekijken in het Erfgoedcentrum Rozet.
Deze maand: Gewei uit de 13e eeuw
Tussen januari en april 2017 is een opgraving uitgevoerd op het Kerkplein ter plaatse van het huidige Focus. Er zijn onder andere 8 boomstamwaterputten aangetroffen.
De eikenboomstam van een van de putten moet zijn geveld in het voorjaar van 1216. Het is een recht stuk geweest van een flinke boom met een doorsnede van ongeveer 70 cm. Na het kappen is hij gespleten en met een dissel uitgehold. De boomstam is aan het uiteinde aangepunt met een ijzeren bijl en bij lage grondwaterstand ingegraven. Dit hoeft niet direct na 1216 te zijn gebeurd.
De put is aan het begin van de 14e eeuw buiten gebruik geraakt en opgevuld. In de opvulling werd veel aardewerk gevonden dat helpt met de datering. Ook werden er leren fragmenten gevonden, die net als hout, goed bewaard blijven in natte context. Het betrof onder andere delen van 2 zwaardschedes. Dat kan duiden op een eigenaar met een aparte status. De vondst van een compleet gewei in de opvulling past daarbij. Lang niet iedereen had toegang tot jachtdomeinen.
Het dier heeft ergens in de 13e eeuw aan het eind van de winter of begin van het voorjaar zijn gewei afgeworpen. Dat valt te zien aan de rozenkrans aan de onderzijde, het is niet afgezaagd. Gewei is hard materiaal dat veel werd gebruikt in plaats van been bijvoorbeeld. Waarom werd het dan compleet weggegooid bij de demping van de put?

Meer informatie
Wilt u meer weten over het archeologiedepot, het werk van de medewerkers of over een voorwerp dat u heeft gevonden? Neem dan contact op via e-mailadres archeologie@arnhem.nl. U vindt het Archeologisch Depot in het gebouw van Museum Arnhem aan de Utrechtseweg 87 in Arnhem.