Op 4 november 2025 heeft het college van burgemeester en wethouders een aantal belangrijke besluiten over Rijnpark genomen. Zo is het omgevingsprogramma voor Rijnpark fase 1 vastgesteld inclusief de verlenging van het bestaande voorkeursrecht en is op het gebied Rijnpark fase 2 een voorlopig voorkeursrecht gevestigd. Ook is de Milieu Effect Rapportage (MER) voor heel Rijnpark vastgesteld, en het plan van aanpak Transformatie Bedrijven Spoorzone Arnhem-Oost.
Vaststellen Omgevingsprogramma Rijnpark fase 1, inclusief het verlengen van het voorkeursrecht
In het Omgevingsprogramma Rijnpark fase 1 zijn de doelstellingen en het programma voor fase 1 verder uitgewerkt. Met het vaststellen van het programma en de publicatie van dit besluit is het bestaande voorkeursrecht, nu gevestigd op Rijnpark fase 1, met 3 jaar verlengd. Dit geldt nu tot 4 november 2028. In Rijnpark fase 1 wordt samen met eigenaren, ontwikkelaars en woningcorporaties gewerkt aan een samenwerkingsovereenkomst (SOK) en een ontwerp omgevingsplan.
Wat is een omgevingsprogramma?
Een omgevingsprogramma is een tussenstap van visie naar omgevingsplan. In dit omgevingsprogramma voor Rijnpark fase 1 is de gebiedsvisie die in mei 2024 is vastgesteld, een hele slag verder en dieper uitgewerkt. Denk aan wonen, mobiliteit, groen, voorzieningen en energie. Maar ook samenwerking en participatie. Zo worden de plannen voor Rijnpark fase 1 stap voor stap duidelijker en concreter.
Bij het omgevingsprogramma moet aangetoond worden dat de plannen uitvoerbaar zijn qua milieu. Daarom is het verplicht om samen met een omgevingsprogramma een MER (milieueffectrapportage) te maken. Ook wordt met een omgevingsprogramma een eventueel gevestigd voorkeursrecht automatisch met 3 jaar verlengd.
Vaststellen Milieu Effect Rapportage (MER) Rijnpark fase 1 en 2
Voor Rijnpark fase 1 en 2 is de Milieu Effect Rapportage (MER) vastgesteld. Een MER is verplicht bij grote ontwikkelingen en toont aan dat het project uitvoerbaar is als het gaat om bijvoorbeeld geluid, geur, gevaarlijke stoffen en externe veiligheid. Het moet duidelijk maken dat er geen grote negatieve gevolgen zijn voor de stad.
Vestigen voorkeursrecht fase 2
Op het gebied Rijnpark fase 2 is een voorlopig voorkeursrecht gevestigd. Dit betekent dat als een eigenaar een perceel of gebouw wil verkopen, dit eerst aan de gemeente te koop aangeboden moet worden. U kunt op het besluit tot de voorlopige vestiging van het voorkeursrecht Rijnpark fase 2 reageren door een zienswijze in te dienen of bezwaar te maken.
Vaststellen Plan van aanpak Transformatie Bedrijven Spoorzone Arnhem-Oost
Op 4 november 2025 is ook het Plan van aanpak Transformatie Bedrijven Spoorzone Arnhem-Oost vastgesteld.
De verandering van werkgebied naar woonwerkgebied in Rijnpark heeft gevolgen voor de bedrijven die er nu gevestigd zijn. De meeste bedrijven moeten verhuizen. Sommige bedrijven vinden een plek in Rijnpark, andere niet. Het is de wens van de gemeente dat de Rijnparkse bedrijven zoveel mogelijk in Arnhem blijven. Dit betekent dat er ook plekken moeten zijn of komen in Arnhem waar deze bedrijven dan naartoe kunnen. Daarom hebben we het Plan van aanpak Transformatie Bedrijven Spoorzone Arnhem-Oost gemaakt.
In dit plan staat hoe we samen met de ondernemers in Rijnpark de verhuizing van bedrijven willen organiseren, wat hiervoor nodig is en wat de rol van de gemeente is. Er is een overzicht gemaakt van de bedrijven die moeten verhuizen, en van plekken waar deze bedrijven binnen Arnhem misschien naartoe kunnen. 1 van de plekken waar mogelijk nieuwe ruimte komt voor bedrijven is het Innovatief Maakdistrict Arnhem (bedrijventerreinen Het Broek, Cleantech park Arnhem, Nieuwe Haven en Oude Veerweg).